• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Czy pies poradzi sobie po wypadku samochodowym?

Pies w aucie jest już teraz normalnym widokiem. Każdy z nas chce jak najlepiej zadbać o swojego pupila i pokazać mu kawałek świata. Nic w tym dziwnego, ale zawsze należy zadbać o jego bezpieczeństwo. Dlaczego? Ponieważ pies, który brał udział w wypadku może mieć traumę przez bardzo długi czas. I niestety nie będziemy w stanie wytłumaczyć mu, że wypadki się nie zdarzają. W żaden sposób nie przygotujemy go na takie zdarzenie, a on nawet nie będzie miał świadomości, że coś takiego może się zdarzyć.

Zawsze powinniśmy zapinać psa w szelki bezpieczeństwa, ale niech Ci nie przyjdzie do głowy przywiązywać je do obroży albo całej szyi, bo możesz go udusić. Niestety od samego wypadku nie uchronią nawet pasy. Kiedy już zdarzenie miało miejsce, trzeba się po prostu zająć psem. Będzie w ogromnym szoku, z pewnością jego zachowanie może być inne od tego, które znałeś dotychczas.

Nie reaguj gwałtownie i postaraj się jak najszybciej uwolnić psa. Nasz pupil nie powinien zostać sam, także, jeśli sam nie jesteś w stanie, poszukaj kogoś, kto się nim zajmie. Nigdy nie otwieraj drzwi od samochodu na oścież po wypadku lub nawet najmniejszym poślizgu czy bardzo gwałtownym hamowaniu. Pies z przerażenia ucieknie i być może już nigdy go nie znajdziesz, albo jeszcze gorzej - wpadnie pod koła samochodu. A tego nie chciałby nikt z nas. To są czarne scenariusze, ale niestety prawdopodobne.

Co zatem możesz zrobić? Po wypadku zadbać o to, by pies był pod najlepszą opieką, a w domu uczyć go, że to, co się stało nie wpływa na waszą relację. Powinieneś go głaskać, nagradzać, a w razie konieczności próbować znów wyruszyć z nim w podróż. Wiele razy może być przerażony i z pewnością nie będzie chciał wsiąść do auta, dlatego nie rób niczego na siłę. Przyzwyczajaj go powoli i nigdy nie pozwól mu na to, by pomyślał, że o nim zapomniałeś. W końcu to jeden z Twoich najlepszych przyjaciół, o którego musisz dbać każdego dnia! Jeszcze jeden pomysł przyszedł mi do głowy - możesz na szybie samochodu umieścić naklejkę Pies w aucie, dzięki której ratownicy będą mogli spodziewać się w nim Twojego czworonożnego towarzysza.