• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Zęby u psów dorosłych - jak o nie dbać?

Zdrowe i mocne zęby są dla psa niezwykle ważne. Przede wszystkim pozwalają dobrze gryźć i żuć pokarm, a to fundament prawidłowego działania układu pokarmowego. Dlatego zaniedbania dotyczące zębów przekładają się na nieprawidłowe działanie całego organizmu. Oczywiście problemy z zębami oznaczają też dla psa spory dyskomfort i ból. Dlatego tak ważne jest, by dbać o uzębienie swojego pupila.

Jak wygląda uzębienie u psa?
Dorosły pies ma czterdzieści dwa zęby. Dwadzieścia dwa znajdują się w żuchwie, natomiast w szczęce jest ich dwadzieścia. W przypadku niektórych ras liczba ta może nieznacznie różnić się od wzorca. Zębów stałych jest więcej niż mleczaków. Wykształcają się one już około trzeciego miesiąca życia psa, gdy zaczynają wypadać zęby mleczne. Już ośmiomiesięczny pies powinien mieć wykształcone wszystkie zęby stałe. Jeśli zauważymy baki w uzębieniu, należy skonsultować się z weterynarzem. Wizyta jest konieczna także w sytuacji, gdy któryś z zębów mlecznych nie wypadnie. Jeśli mleczaki nie wypadają samoczynnie, konieczna jest ich ekstrakcja, by umożliwić wyżynanie się zębów stałych. Ponieważ właściciel może przeoczyć niepokojące objawy, zaleca się, by profilaktycznie iść do weterynarza, gdy pies skończy cztery miesiące. Weterynarz skontroluje stan uzębienia i sprawdzi, czy proces wymiany zębów na stale przebiega prawidłowo. To też dobry moment, by poprosić o instruktaż dbania o higienę psiej jamy ustnej.

Jak dbać o higienę uzębienia u psów?
Jeszcze do niedawna mycie psu zębów szczoteczką wydawało się czymś dziwacznym. Dziś wiemy, że zabiegi higieniczne przy użyciu odpowiednich preparatów to najlepsza profilaktyka chorób zębów i przyzębia u czworonogów. Dlatego ważne jest, by już szczenięta przyzwyczajać do czyszczenia zębów. Na początku możemy po prostu przecierać dziąsła gazikiem, dobrze sprawdzają się też silikonowe nakładki na palec, jakich używa się do czyszczenia pierwszych zębów mlecznych u dzieci. Na początku efekty czyszczenia nie są tak istotne, jak sam fakt przyzwyczajania psa, że właściciel manipuluje w obrębie jego pyska. Pies przyzwyczajony do tego nie będzie miał problemów z zaakceptowaniem czyszczenia zębów szczoteczką, ułatwi nam to także kontrolowanie stanu jego uzębienia.

W przypadku psów wystarczy używać szczoteczki oraz pasty dwa do trzech razy w tygodniu. Oczywiście należy używać specjalnej pasty dla psów, w żadnym wypadku nie wolno szorować zębów czworonoga pasta, jakiej sami używamy, mogłoby to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy spory wybór past do zębów dla psów, wiele z nich ma atrakcyjne dla zwierząt smaki mięsne. Dlaczego należy czyścić psu zęby? Szczoteczka pomaga usuwać osad gromadzący się na zębach, a to właśnie osad, który później przeradza się w kamień nazębny jest najczęściej spotykaną przyczyną problemów z psim uzębieniem. Wiele z nich zawiera też składniki, które pomagają w zneutralizowaniu nieprzyjemnego zapachu z pyska. W ofercie znajdziemy też płyny pomagające w usuwaniu osady – należy dodawać je do wody, która podajemy psu do picia. Warto sięgnąć po tego typu preparaty przede wszystkim u psów, które mają nieprawidłowy zgryz, bo to one są najbardziej narażone na przerost kamienia nazębnego.

Dlaczego walka z osadem na psich zębach jest tak ważna? Psy dzięki specyficznemu składowi śliny i diecie niemal nie chorują na próchnicę, jest u nich prawdziwą rzadkością. Jednocześnie bardzo łatwo dochodzi u nich do odkładania się na powierzchni zębów nalotu, który następnie przekształca się w twardy kamień nazębny. Gromadzi się on szczególnie na linii dziąseł, następnie wnika poza ich linię powodując bolesne stany zapalne. Jeśli nie będziemy usuwać kamienia nazębnego, może on spowodować nie tylko ból, ale też rozchwianie a nawet wypadanie zębów, sprzyja tez rozwojowi paradontozy. Oczywiście kamień nazębny można tez usuwać u weterynarza, służy do tego urządzenie emitujące ultradźwięki. Pamiętajmy jednak, że tak zabieg musi być przeprowadzony w narkozie, nie jest więc obojętny dla zdrowia naszego pupila, szczególnie jeśli mamy do czynienia z psim seniorem. Dlatego zdecydowanie lepiej jest dbać o profilaktykę i postawić na regularne czyszczenie zębów oraz kontrolę stanu uzębienia.

Warto też zaznaczyć, że na stan zębów u psów wpływ także dobór właściwej karmy. Na rynku poza standardowymi karmami znajdziemy także weterynaryjne karmy stomatologiczne przeznaczone dla psów mających problemy z zębami oraz przyzębiem. Karmy te pomagają w ścieraniu osadu, neutralizują bakterie oraz pomagają zwalczać nieprzyjemny zapach. Możemy tego typu karmy stosować jako element żywienia – wówczas traktujemy to profilaktycznie, lub jako główną karmę, jeśli nasz pupil tego potrzebuje. Przed podjęciem decyzji należy skonsultować się z weterynarzem.

Dla lepszego zdrowia naszego pupila do systemu żywienia możemy też włączyć przysmaki stomatologiczne. Są to przekąski, których gryzienie pomaga oczyszczać zęby z nagromadzonego nalotu, a przy tym często zawierają składniki, które odświeżają oddech zwierzęcia.