• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Komunikacja psa z człowiekiem – szczekanie

Choćby wiele osób chciało psy niestety nie mówią. Porozumiewają się z człowiekiem w inny sposób. Mianowicie skomlą, warczą, wyją, a przede wszystkim szczekają. Nie sposób sobie wyobrazić psa, który nie szczeka. Zatem dlaczego psy szczekają w określonych sytuacjach?

Psia codzienność

Psy szczekają każdego dnia w różnych sytuacjach. To na przechodnia, listonosza, sąsiadów, ale też na nas, to w przypadku zaistniałej sytuacji, gdy się cieszy lub odczuwa strach, bądź stres. Jak zatem czytać zachowanie psa? Jak go uniknąć, jeśli pies szczeka na tyle głośno i długo, że irytuje domowników, czy sąsiadów?

Komunikacja psa

Pies poprzez swoje szczekanie podejmuje próbę komunikacji z otaczającym go światem. Pragnie tym podkreślić konkretną sytuację, zakomunikować coś człowiekowi, czy innemu zwierzęciu.

Czworonogi od zawsze były stróżami naszych domów mieszkań. Ostrzegały przed niebezpieczeństwem, czy zbliżającą się obcą osobą. Psy szczekają również w dwóch sytuacjach: gdy chcą by szczenięta udały się do schronienia, a także by zmobilizować się do wspólnej walki o terytorium. Są to naturalne zachowania psów towarzyszące im od zawsze.

Ze względu na głęboko zakorzenione szczekanie psa w jego zachowaniu psy będą to robić, gdy ktoś podejdzie do drzwi i zapuka, czy włączy dzwonek. W ten sposób dają człowiekowi do zrozumienia, że ktoś się zbliża. Psy mogą również szczekać na zbliżającą się burze informując nas o zmianie pogody lub podczas jej trwania, gdy się jej boi.

Wyrażanie emocji

Nasz pupil poprzez szczekanie wyraża również własne emocje. Gdy pies się boi będzie szczekaj i warczał, np. na innego psa, kota, czy listonosza. W ten sposób zwierzęta próbują przepłoszyć intruza ze swojego terytorium, a nie zaatakować. Atak bowiem odbywa się w ciszy. W sytuacji, gdy zwierzę boi się coraz bardziej może również pomrukiwać, czy szczekać, ale cicho. Zachowanie takie może także oznaczać, że zwierzę chce wezwać swoich kompanów, jeśli takich posiada.

Czworonóg może również szczekać z dwóch powodów: gdy jest szczęśliwy oraz głodny. Bawiąc się z psem niejednokrotnie można zauważyć, iż pies szczeka. Gdy rzucamy patyk, piłkę pies podskakuje, biega i szczeka. To nic innego jak wyraz zadowolenia i radości. Pies może również szczekać, gdy jest głodny, gdy chce wyjść na spacer lub na nasz widok po powrocie do domu.

Ze względu na wiele czynników jakie wpływają na zachowanie psa warto go obserwować podczas codziennych czynności. Może pragnie nam zakomunikować, że czegoś mu brakuje, z czegoś jest zadowolony, czy czegoś się po prostu boi.