• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Nowotwór układu płciowego u psa

Nie da się ukryć, że coraz większa liczba psów cierpi na nowotwory jąder. Problem dotyka w szczególności zwierzęta, nazywane wnętrami. Mianem tym określamy czworonogiem, który w trakcie rozwoju nie osiągnął odpowiedniego zstąpienia jąder do worka mosznowego. Jądra takie mogą wówczas pozostawać w jamie brzusznej czy kanale pachwiny. Pies ma wyższą temperaturę ciała, która wynosi około 38,7 stopni. Nie jest ona zbyt korzystną dla komórek jądrowych, przez co ryzyko powstawania procesów nowotworowych znacznie wzrasta.


Lepiej przeciwdziałać, niż leczyć
 

Można jednakże przeciwdziałać, pojawiającym się procesom nowotworowym. Kiedy okaże się, że mamy do czynienia z psami, nazywanymi wnętrami, należałoby zastanowić się nad usunięciem jądra, które będzie występowało w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym. Weterynarze spierają się co do zasadności usuwania drugiego jądra, jeśli zstąpiło ono do worka mosznowego, jednak lepiej chyba przysłowiowo „dmuchać na zimne”. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wnętrostwo jest dziedziczne u psów, przez co jeśli będziemy rozmnażać takie zwierzęta, istnieje wysokie ryzyko, że szczenięta także będą chore. Kastracja może być zatem nieco uzasadniona.


Jak dzielimy nowotwory jąder u psów i czym się wyróżniają?
 

Nowotwory narządów płciowych u czworonogów, dzielimy na guza z komórek Sertoliego, nasieniaka oraz nowotwory śródmiąższowe. Jeśli chodzi o nowotwór najczęściej występujący, to zdecydowanie będzie to guz Sertoliego. Zalicza się on do grupy złośliwych, wynikających z komórek podporowych. Pojawia się wśród różnych psów, jednak szczególnie narażone na nie są sznaucerki. Guz Sertoliego zalicza się do aktywnych pod względem hormonalnym, produkującym estrogeny. W wypadku nasieniaka, pojawiają się nieliczne przypadki zbyt silnej produkcji estrogenów lub przerzutów. Podobnie jest przy występującym nieco rzadziej nowotworze śródmiąższowy – produkcja estrogenów oraz pojawiające się przerzuty, są rzadsze. Jądra, na których pojawiają się guzy stają się powiększone i twarde. Mogą także pojawić się wyłysienia, ponieważ wynika to z wysokiego poziomu estrogenów.