• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Pielęgnacja buldoga

Każdy piesek powinien ładnie wyglądać, czy tego chce czy nie. Tu nie tylko o wygląd się rozchodzi, ale także o zdrowie. Na szczęście pielęgnacja buldogów francuskich nie należy do specjalnie skomplikowanych zadań.

  1. Czesanie sierści: nie trzeba czesać buldogów, wystarczy przemasować sierść gumową szczotką.
  2. Obcinanie pazurków: obowiązkowo szczeniaczek buldoga powinien być przyzwyczajany do tego rytuału od początku. Pazurki obcinamy równo z poduszeczką średnio co dwa tygodnie. Obcinać można specjalnymi nożyczkami dla psów lub piłować za pomocą pilnika. Dobrze jest przygotować wiele smakołyków na nagrody podczas tego mało przyjemnego zadania. Warto uważać na długość obcinanych pazurków, gdyż, jeśli obetnie się za dużo, piesek może zapamiętać ból i być przeciwny tej czynności.
  3. Kąpiel: nie trzeba kąpać buldogów, chyba że wytarzają się w kałuży błota, albo wybieramy się na wystawę. Wtedy można przetrzeć zwierzaka mokrym ręcznikiem, a następnie suchym i… gotowe! Buldogi raczej się nie brudzą zbyt łatwo dzięki swojej sierści.
  4. Czyszczenie bruzdy nosowej: wymaga regularnego czyszczenia, a nawet raz dziennie. Najlepiej robić to za pomocą wacika do demakijażu lub chusteczki. Wystarczy przetrzeć bruzdę nosową. Jeśli jest zaczerwieniona, możemy zdezynfekować spirytusem salicylowym lub kosmetycznym. Jeśli jest zbyt sucha, warto przetrzeć ją wazeliną apteczną.
  5. Czyszczenie uszu: raz w tygodniu trzeba je obejrzeć, obwąchać (jeśli uszy brzydko pachną to znaczy, że mogła wdać się infekcja) i przeczyścić. Uszy nie sprawiają z reguły problemów. Wycieramy je wacikiem delikatnie zwilżonym mleczkiem do demakijażu.
  6. Szorowanie zębów: chociaż raz w tygodniu powinno się czyścić ząbki buldożka specjalną szczoteczką lub palcem i pastą o smaku mięska. Oglądanie stanu uzębienia u psa powinno być czynnością systematyczną. Trzeba uważać, żeby nie zatkać psu nosa, ponieważ ma specyficzną, skróconą kufę.
  7. Pielęgnacja oczu: należy przyzwyczaić pieska do manipulowania dłońmi przy jego oczkach, a jest to konieczne, bo takie duże oczy łatwo złapią jakiegoś niezapowiedzianego gościa w locie. Pielęgnacja powinna odbywać się za pomocą wacika z solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą. Należy pamiętać, żeby przemywać oczy dwoma osobnymi wacikami, aby nie przenieść na drugie oko potencjalnej infekcji. Trzeba również podawać krople do oczu.

Pielęgnacja buldoga francuskiego to mnóstwo systematycznej pracy. Jednak bez względu na wysiłek, jaki włożymy w dbanie o swojego psiaka, będzie on nam wdzięczny.