• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Jak zyskać szacunek psa?

Psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Są im wierne, posłuszne, często towarzyszą im do końca życia. Jednak na lojalność i szacunek psa trzeba sobie zasłużyć. Nie wystarczy tu miłość, a tym bardziej pozwalanie mu na wszystko i brak granic. Takie zachowanie tylko oddali nas od upragnionego celu. Jak to zrobić?

Autorytet

Psy są zwierzętami wywodzącymi się od wilków, które cały życie żyją w stadach. W każdym z nich panuje odpowiednia hierarchia, którą poszczególni jej członkowie muszą sobie wypracować odpowiednim zachowaniem. Tak samo jest w relacji człowieka z psem. Na szacunek psa trzeba sobie zapracować.

Podstawa to konsekwencja

Pies nie potrzebuje tylko miłości, pełnej miski i dachu nad głową. Te czynniki są niezbędne, by pies czuł bezpieczeństwo bytu. By czuł do nas szacunek potrzebne jest odpowiednie wychowanie: przede wszystkim musi oznaczać się konsekwencją.

Nie wymagając nic od psa od najmłodszych lat, nie dziwmy się, że nie słucha nas i nie wykonuje naszych poleceń jako pies dorosły. Nie został on nauczony podstaw współżycia między ludźmi a nim i stąd bierze się większość niepoprawnych zachowań.

Autorytet

By zyskać szacunek psa i być dla niego autorytetem musimy być „przywódcą stada”. Musimy psu pokazać, gdzie jest jego miejsce w hierarchii, co wolno mu robić, a co nie i jakie grożą za to konsekwencje. Przy tym musimy być konsekwentni, gdyż tylko tak zyskamy szacunek zwierzęcia.

Należy przy tym pamiętać, że „przewodnik stada” nie jest najsilniejszy, ale najsprytniejszy. Zachowania psa należy podzielić na takie, które może wykonywać, albo nie. Jeśli psu raz, czy dwa złe zachowanie ujdzie na sucho będzie je powtarzał, a my jako opiekunowie będziemy na niego źli i będziemy go karać, za coś, czego nauczyliśmy go sami. Nie można pozwolić psu na czasowe wybryki, gdyż to oznacza brak reguł i zasad wspólnego życia.

Wyładowywanie złości na psie

To zachowanie w żadnym przypadku nie jest dopuszczalne. Krzyczenie na psa, złoszczenie się na niego nic nie da – pies przecież nas nie rozumie! Rozumie za to pełne agresji gesty: machanie rękami, uderzanie, czy bicie. Należy pamiętać, że szacunku i posłuszeństwa nie uzyskamy poprzez agresję, lecz jedynie poddaństwo.

Przy nieprawidłowym zachowaniu psa należy również mieć na uwadze, że większość z nich to NASZA wina. To my, jako opiekunowie zawiedliśmy w pewnym momencie, dlatego zwierzę teraz zachowuje się nie tak jak powinno. Zamiast złościć się na psa, przeanalizujmy własne zachowanie i postępowanie wobec pupila. Poza tym agresywne zachowania w znacznej większości rodzą agresję, a nie tego przecież chcemy.