• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Czy wiesz dlaczego pies łapie swój ogon?

Czy kiedyś zastanawialiście się dlaczego pies łapie swój własny ogon? Wiele jest filmów w Internecie, jak pies goni swój ogon kręcą się w kółko. Jest to zabawne i śmieszne. Jednak sięgając genezy takiego zachowania nie jest już tak wesoło.

Dlaczego psy gonią swój ogon?

Zachowanie to u psów najczęściej można zaobserwować u psów, które są... znudzone! Jest to najszybsza forma zabawy, nie wymagająca ani towarzystwa, ani dodatkowych zabawek. To świadczy o tym, że niedostatecznie zajmujemy się swoim psem i nie zapewniamy mu takiej aktywności fizycznej jak powinniśmy. Psy mogą zachowywać się tak, by zwrócić uwagę zabieganych lub ciągle nieobecnych opiekunów. Chcą być zauważone choć przez chwilę, nawet za cenę gryzienia się po ogonie. Czasem psy, gdy są szczęśliwe i zadowolone biegają i łapią swój ogon. Jednak zjawisko to występuje sporadycznie.

Powód do zmartwień?

Gdy pies łapie swój ogon tylko do czasu do czasu w chwilach, gdy jest zadowolony, czy znudzony nie należy się martwić. Zachowanie to jednak powinno wzbudzać nasze podejrzenia, gdy pies biega za swoim ogonem do wyczerpania sił, a przy tym gryzie ogon i sierść przysparzając sobie bólu. Według fińskich badaczy takie zachowania mogą świadczyć o zaburzeniach zachowania, zwanych inaczej ZOK – zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Zaburzenia te zwane inaczej nerwicą natręctw mogą pojawić się u psów, które zostały opuszczone, które nie zostały zsocjalizowane lub u szczeniaków zbyt wcześnie zabranych od matki. Naukowcy wśród przyczyn powstawania tych zaburzeń wymienili także złą dietę oraz predyspozycje genetyczne – stwierdzili, że na ZOK narażone są szczególnie psy  takich ras jak: bulterier oraz owczarek niemiecki.

Konsekwencje zabawy własnym ogonem

Oprócz samego problemu w zachowaniu jakim jest gonienie za własnym ogonem, psy cierpią również fizycznie. Mogą boleśnie gryźć się w ogon, nawet do krwi, zedrzeć skórę z ogona, itp. W związku tym będzie potrzebne leczenie u lekarza weterynarii, które nie jest ani przyjemne ani tanie.

Zachowanie to nie jest niepokojące, jeśli zdarza się niezbyt często oraz w sytuacji, gdy pies okazuje radość lub po prostu się nudzi. Gonienie własnego ogona przez psa staje się problemem, gdy pies przez kilka godzin dziennie potrafi  zachowywać się w ten sposób, a także sam się okalecza. Gdy zauważymy takie zachowanie należy zasięgnąć porady psiego behawiorysty. Jeśli obserwujemy pierwsze takie zachowania zastanówmy się, czy poświęcamy naszemu pupilowi wystarczająco dużo czasu.