• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Udar cieplny czworonoga

Upalne lato, obfitujące w wysokie temperatury może być wygodne dla turystów i wczasowiczów, zwłaszcza w urlopowych miejscowościach. Z drugiej jednak strony, te same wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na nasze czworonogi. Jeśli nie zadbamy o jego komfort, pies może zacząć cierpieć na udar słoneczny. Taki udar, to nic innego, jak zwyczajne przegrzanie się czworonoga. Proces ten jest niezwykle niebezpieczny i najczęściej wynika z tego, że dochodzi do gwałtownego nagrzania karku czy głowy psa. Jeśli okaże się, że temperatura jego ciała będzie wyższa, niż czterdzieści jeden stopni, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wystąpi udar. Wynika to także z tego, że psy nie posiadają takich gruczołów potowych, jak ludzie, dlatego w inny sposób mogą pozbywać się ciepła z organizmu.


W jaki sposób czworonogi radzą sobie z przegrzaniem?
 

Obserwując, że nasz pies zaczyna głęboko oddychać, wręcz ziać, powinna zapalić się nam przysłowiowa „czerwona lampka”. Oddech naszego czworonoga będzie się więc robił płytki i niepewny. Proces ten wynika z tego, że organizm psa stara się dokonywać wymiany powietrza z gorącego na chłodniejsze. Można także zaobserwować szybsze tętno zwierzęcia, a także złe samopoczucie, obojętność i dezorientacja. Intensywne przegrzanie może kończyć się także biegunką, wymiotami, a nawet drgawkami, a więc odwodnienie organizmu. Nie można jednak zapomnieć, że udar może się nawet zakończyć śmiercią psa.


Jak dbać o swoje zwierzęta?
 

Występowanie udaru przede wszystkim zagraża psiakom o ciemnym umaszczeniu – światło obija się od takiej sierści na takiej samej zasadzie, jak w przypadku ubrań o ciemnym kolorze. Szczególnie narażone są także psy otyłe i cierpiące na poważne, przewlekłe choroby układu oddechowego czy krążenia. Istnieją także rasy brachycefaliczne, do których zalicza się mopsy, buldogi oraz boksery, które są skłonne do szybszego chłodzenia ciała. Z drugiej jednak strony, mogą one narazić się szybsze przegrzewanie organizmów.

Do wyjątkowo niebezpiecznych sytuacji zaliczają się te, kiedy czworonogi zostają zamknięte samotnie w drobnym, nagrzanym pomieszczeniu, jak chociażby samochód. Taki samochód może się nagrzać  o znaczną liczbę stopni w wyłącznie dwadzieścia minut.