• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Nie kupuj – adoptuj! Zalety adopcji zwierzęcia ze schroniska

Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od zawsze. Są naszymi przyjaciółmi, uczą nas miłości, odpowiedzialności i zrozumienia. Są także towarzyszami naszego życia, z którymi niejednokrotnie spędzamy szczęśliwe chwile. Jednak nie zawsze koty, czy psy doznają szczęścia. Może3my temu zapobiec adoptując je!

Niekochane

Nie każdy kot, czy pies znajdzie swojego troszczącego się o niego właściciela. Wiele z nich jest bezpańskich. Duża liczba z nich ma właściciela, który jednak porzuca zwierzę lub co najgorsze źle go traktuje. Zwierzęta te są niekochane, zaniedbane, często bywają głodne i schorowane.  Przed kupnem psa, czy kota warto więc zastanowić się, czy warto wydawać pieniądze, jeśli tyle zwierząt czeka na ludzką miłość.

Adopcja ze schroniska

Zwierząt domowych nie trzeba kupować i wydawać przy tym ogromnych pieniędzy. Kota, czy psa można również adoptować! Można to zrobić poprzez kontakt ze schroniskiem lub fundacją zajmującą się opieką nad zwierzętami.

Adopcja jest bardzo prosta. Wystarczyć wybrać zwierzę, udowodnić, że będzie miało ono prawidłowe warunki do życia i podpisać umowę adopcyjną. Przed wyborem konkretnego zwierzęcia można go odwiedzić kilka razy, by sprawdzić, czy ma stosowny temperament i charakter. Jest to ważne ponieważ, gdy ktoś szuka pieska kanapowego nie weźmie do domu psa myśliwskiego i na odwrót.

Często zwierzęta znajdujące się w schroniskach, czy fundacjach są zwierzętami po przejściach. Mają one złe doświadczenia ze strony człowieka. Mogą być z tego powodu początkowo nieufne, lecz z czasem z pewnością pokażą ile miłości mogą dać nowemu właścicielowi. Przez przepełnienie schronisk i fundacji nie zawsze pracownicy i wolontariusze są w stanie zapewnić im odpowiedniej dla nich porcji troski i miłości, której tak bardzo pragną.

Zwierzęca wdzięczność

Jak już wcześniej zostało wspomniane duży odsetek zwierząt w schroniskach jest ofiarami przemocy. Doznały one krzywdę od strony człowieka. Mogą być nieufne, bojaźliwe, lękliwe, jednak przy odrobinie cierpliwości i zaangażowania zwierzę zaufa i da z siebie tyle miłości ile tylko będzie w stanie. Dotyczy to szczególnie psów, które czują ogromną wdzięczność człowiekowi.

Koty również potrafią odwdzięczyć się za „uratowanie życia”. Należy jednak pamiętać, iż pies przywiązuje się do człowieka, natomiast kot do miejsca. Kot nie uzna nigdy schroniska za dom – dom jest miejscem komfortowym i bezpiecznym, gdzie poświęca mu się dużo uwagi i daje ciepło.

Problem niekontrolowanego rozmnażania kotów

Adoptując kota ze schroniska zmniejsza się problem niekontrolowanego rozmnażania kotów. Każdy kot trafiający do schroniska, czy fundacji jest sterylizowany lub kastrowany. Dzięki adopcji kotów ze schroniska robimy miejsce kolejnym, które mają szansę znaleźć nowy dom, a także ograniczyć liczbę nowych kocich nieszczęść, które mogą nie dożyć 1 roku życia.

Zwierzęta w schroniskach czekają z utęsknieniem, aż zjawi się ktoś, kto ich pokocha i weźmie pod swój dach. Adoptowane psy i koty pragną miłości, być przytulane, kochane i rozpieszczane. Niektóre będą potrzebowały większej pracy wychowawczej, inne mniej, jednak warto, gdyż odwdzięczą się tym po stokroć.