• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Wiecznie głodny pies

Psy jedzą gdy są głodne. Wydaje się to dość oczywistą informacją. Jednakże, przestaje taką być, gdy zastanowimy się, co oznacza pojęcie bycia głodnym. Człowiek jest głodny nie tylko, gdy rzeczywiście potrzebuje coś zjeść. Bywa głodny gdy ma na coś ochotę, gdy ma na coś smak i w podobnych sytuacjach. Może nawet nie jest wtedy głodny, tylko je. Je też gdy czuje, że potrzebuje energii. To właśnie nie do końca jest prawdziwy głód. To raczej instynkt, który każde dążyć do jedzenia. U psa, to wygląda zupełnie inaczej. Czysta biologia, chemia nawet. Pies je, gdy ośrodek głodu w jego mózgu zostanie do tego pobudzony. Czuje sytość i przestaje jeść, gdy ośrodek sytości wyśle mu taką informację. Teraz, trzeba by się zastanowić, kiedy pobudzane są te ośrodki. Ośrodek głodu pobudzony jest gdy żołądek jest pusty, a ośrodek sytości, analogicznie, gdy żołądek jest pełen.

Często właściciele psów skarżą się, że ich pociechy są cały czas głodne, w sensie, że nie odrywają się od jedzenia i cały czas o nie proszą. Często wiąże się to właśnie z pobudzeniem odpowiednich ośrodków. U psów, które mają dość duży żołądek, ciężko jest z uczuciem sytości, bo ciężko jest tak duży żołądek napełnić. Dlatego też czują się wiecznie głodne, ponieważ, zwyczajnie nie wiedzą, ich mózg nie ma takiej informacji, że są już najedzone. Jednakże, nie tylko to jest powodem wiecznie nie najedzonego psa i sposób na rozwiązanie tego problemu, to przede wszystkim jest jego znalezienie.

Powody głodu u psa

Wiele zależy tu od dodatkowych objawów. Niepohamowany apetyt, może bowiem wynikać z niezaspokojonego głodu, ale może też być jednym z objawów poważnej choroby u psa. Tym bardziej, jeżeli wiąże się dodatkowo z innymi objawami, jak na przykład utratą lub dużym przyrostem wagi u psa. Oczywiście, niekorzystną sytuacją jest wówczas spadek masy ciała. Jej przyrost, przy jednoczesnym ciągłym jedzeniu będzie raczej naturalnym zjawiskiem. Spadek masy i duży apetyt to objawy charakterystyczne dla wielu chorób, dlatego też trzeba przede wszystkim zabrać zwierzę na badania, żeby sprawdzić co tak naprawdę dzieje się w jego organizmie. Wówczas, ów zwiększony apetyt jest spowodowany stanem chorobowym i jak najbardziej trzeba tutaj działać i nad tym pracować.

Często niepohamowany apetyt, jest skutkiem niewłaściwej diety, w której zbyt mało jest substancji odżywczych i energetycznych dla psa i dlatego właśnie czuje się on cały czas głodny. Cały czas jest rzeczywiście niedojedzony. Innym powodem nieposkromionego łaknienia może być błąd w wychowaniu czy rozepchany żołądek psiaka, do którego dochodzi jeszcze w szczenięcych latach psa, kiedy jego nawyki żywieniowe są dopiero kształtowane.