• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Burza czyli zjawisko atmosferyczne powodujące grozę

W naszym umiarkowanym klimacie burza ma miejsce dosyć często i to prawie podczas każdej pory roku. Oczywiście ludzie boją się jej z racjonalnych (chociaż nieracjonalnych również) powodów to jednak nasze czworonogi. Wyładowania powodują duży stres u psów, które bardzo źle znoszą ten czas. Pytanie co możemy zrobić, żeby uspokoić nieco naszego pupila w trakcie burzy?

pies strach

Jak zachowuje się pies wyczuwający to zjawisko?

Czworonogi są w stanie wyczuć dużo wcześniej zmianę aury na zewnątrz, nawet kilka godzin przed jej rozpoczęciem. Gdy już rozpocznie się na dobre nasze pupile zaczynają bać się wszystkiego- od grzmotów i błysków poprzez hałaśliwe i intensywne opady deszczu a także dość znacznie szumiący wiatr. Nie możemy bagatelizować tego stanu, udając że się nic nie dzieje bo doprowadzić to może do poważnych zmian w zachowaniu psa a nawet do chorób związanych z psychiką czworonoga.

Ich zachowanie można opisać pokrótce tak, że zaczynają biegać po domu szukając bezpiecznego, cichego i ciemnego miejsca, starają się ratować ucieczką (chociaż same nie wiedzą dokąd). Po usłyszeniu pierwszego grzmotu nasłuchują z przerażeniem, wyczekując kolejnych. Pies może zacząć się dosłownie trząść ze strachu, piszczeć i wylizywać obsesyjnie jakąś część ciała (może prowadzić to do jej wyłysienia lub innych obrażeń). Widać po niepewnej postawie pupila że naprawdę przeżywa duży stres, ma skulony ogon i całe ciało.

Następnym etapem strachu jest wyciekanie piany z pyska, nerwowe dreptanie w tą i z powrotem czasami nie jest w stanie kontrolować swoich zwieraczy, oddając mocz lub kał mimo woli.

Jak pomóc wystraszonemu psu?

Większość właścicieli stara się pocieszyć psa poprzez głaskanie i chwalenie go co jest zachowaniem zupełnie bez sensu bo nie daje to żadnych efektów, wręcz przeciwnie. Okazuje się, że pupil ma wrażenie, że otrzymuje pochwałę za swoje zachowanie czyli strach i panikę. To utrwala jego bojaźliwe zachowanie i nie pomoże mu zwalczyć swojego stresu tylko będzie go potęgować za każdym razem gdy będzie burza (i będzie coraz bardziej zwracał na siebie uwagę). Także karcenie psa nie jest wskazane w tej sytuacji.

Jedyne co możemy zrobić, żeby mu ulżyć to pozwolić mu ukryć się w wybranym przez niego miejscu i nie robić nic wbrew jego woli. Powinniśmy także nie zwracać zbyt dużej uwagi na jego zachowanie, ewentualnie możemy próbować odwrócić jego uwagę i zając czymś, na przykład dając mu ulubioną zabawkę lub przysmak. Warto się też z nim pobawić, żeby się rozluźnił. Dzięki temu nasz pupil będzie kojarzył burzę z czymś przyjemnym. Jeżeli rozpoczniemy tego typu działanie to już w wieku szczenięcym nasz pies nie będzie obawiał się burzy, zachowując się w jej trakcie zupełnie spokojnie.

Istnieją teorie aby oswoić pupila z tym zjawiskiem atmosferycznym puszczając mu nagrania z odgłosami burzy. Należy robić to dwa, trzy razy dziennie przez godzinę a zaczynamy od bardzo niskiej głośności przechodząc stopniowo do coraz wyższych dźwięków. Jeżeli to i tak nie pomaga możemy spróbować środków farmakologicznych czyli podania psu leków uspokajających. Jednakże najpierw musimy się skonsultować w tej sprawie z lekarzem weterynarii.