• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Gdy pies boi się burzy

Bez względu na to, czy pies jest mały czy duży, często zwierzęta boją się wyładowań atmosferycznych, piorunów i grzmotów. Jak reagować na takie zachowania psa, by nie umacniać strachu przez burzą?

Strach podczas burzy

Tak naprawdę pies może bać się wszystkiego podczas burzy: grzmotów, piorunów rozjaśniających pomieszczenia, dźwięku dużych kropel, czy gradu odbijającego się od parapetu. Psy są wrażliwe na zmiany pogody, gdyż wyczuwają je kilka godzin wcześniej. Do zadania właściciela należy nie lekceważenie strachu czworonoga, gdyż lęk taki może być początkiem choroby. Jakie są zatem symptomy strachu przez burzą?

Objawy strachu przed burzą

W pierwszej kolejności pies zaczyna kręcić się po domu, czy mieszkaniu w poszukiwaniu bezpiecznego kąta, gdzie mógłby się schować. Czasem mogą uciec z domu, dlatego ważne, by wszystkie drzwi i okna były pozamykane, gdy widzimy, że zbliża się burza. Usłyszawszy pierwsze grzmoty, opady deszczy, wichurę pies stawia uszy, zaczyna drżeć. Może również zacząć szczekać, wyć i skomleć. Zwierzęta w takich sytuacjach czują się niepewnie, zagrożone, dlatego też podwijają ogon i kulą ciało.

Przy naprawdę silnym strachu możemy nawet zauważyć toczenie piany z pyska, nerwowe chodzenie po pomieszczeniach, a także z drastycznych przypadkach brak kontroli nad układem wydalniczym.

Jak reagować?

Najgorszą rzeczą jaką możemy zrobić to pocieszać i chwalić czworonoga za banie się burzy. Jest to ogromny błąd, gdyż pies uczy się, że postawa strachu jest dobrym zachowaniem. Przez takie zachowanie tylko wzmocnimy negatywne zachowania psa względem wyładowań atmosferycznych, a nawet nauczymy psa, że takim zachowaniem łatwo opiekun zwraca na niego uwagę. Równie złym zachowaniem w stosunku do przestraszonego psa jest karcenie psa, krzyczenie na niego.

Jeśli pies lubi chować się w jedno szczególne miejsce podczas burzy – niech to robi. Jako opiekunowie musimy ignorować takie zachowanie starając się jednocześnie odwrócić uwagę psa na coś innego, np. za pomocą zabawki, czy innej ulubionej rozrywki. Ważne, by sprawić, żeby burza psu kojarzyła się z czymś przyjemnym.

Innym sposobem może być również puszczanie psu odgłosów burzowej pogody, by mógł się z nimi oswoić. Można również podczas mniejszych deszczy wychodzić na zewnątrz na chwilę, by pokazać psu, że to nic strasznego. Ostatecznym rozwiązaniem są środki farmakologiczne o działaniu uspokajającym, które można otrzymać od lekarza weterynarii.

Strachu psa przed burzą nie należy ignorować, lecz uczyć od małego szczeniaka, że burza to nic groźnego. Przez takie postępowanie unikniemy problemów z zachowaniem psa w późniejszych latach.