• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Zabawa z psem – po co, jak, gdzie i czym?

Zarówno właściciele psów, jak i psy czerpią bardzo dużo radości z zabawy. Jest ona sposobem na spędzanie czasu, a także poprawienia kondycji obu towarzyszy zabawy. Spędzanie wspólnych chwil na zabawie zbliża opiekuna i psa do siebie. Jak należy się bawić z psem?

Zabawa sposobem na nudę

Zabawa jest po to, by pies się nie nudził. Zamknięty w czterech ścianach pies z braku pożytecznego zajęcia może wymyślać sobie sam różne zabawy, które niekoniecznie będą się nam podobać. Może gryźć buty, niszczyć szafy i łóżka, gryźć piloty, inne przedmioty użytku codziennego, kopać doły w ogródku (jeśli go mamy), zsuwać obrusy ze stołów. Psy są kreatywne, gdy się nudzą, dlatego lepiej zapewnić im normalną, psią rozrywkę.

Kontakt z człowiekiem

Poprzez zabawę pies przywiązuje się do swojego właściciela. Tworzy się nimi więź zaufania przepełniona dobrą zabawą. Dzięki zabawie od najmłodszych szczenięcych lat pies łatwiej się socjalizuje i jest przyjaźnie nastawiony do ludzi. Zabaw sprzyja również odpowiedniej tresurze psa.

Zasady zabawy

Każda zabawa powinna mieć zasady, których powinni przestrzegać jej uczestnicy. Tak samo jest w przypadku zabawy z psem. Nie można pod żadnym pozorem uczyć psa podgryzania naszych rąk, czy nóg. Pies będzie traktował je jak coś do zabawy. Jeśli pies jest mały nie jest to dotkliwe, jednak gdy pies urośnie jego podgryzanie lub ugryzienia mogą być bolesne, szczególnie dla dzieci.

Podczas zabawy nie można również pozwalać psu na wszystko. W ten sposób my będziemy przewodnikami zabawy i to pies będzie bawił się z nami, a nie my z nim.

Rodzaje zabaw

Z psem można bawić się zarówno w domu, jak i na zewnątrz, przy pomocy zabawek lub bez, ze wszystkimi domownikami i psem lub tylko z psem. Wszystko zależy od kreatywności i pomysłowości opiekuna.

Wspaniałą zabawą dla psa mogą być podchody, przebieżki, przeciąganie liny, aportowanie kija lub piłek. Można bawić się również przy użyciu liku piłek naraz – pies przynosząc jedną, musi biec po kolejną. Jest to duży sprawdzian kondycji zarówno dla psa, jak i właściciela. Aportowanie jest również swego rodzaju zabawą edukacyjną, gdyż uczy posłuszeństwa wobec właściciela.

Pies może również tropić pewne przedmioty, ulubione zabawki, smakołyki, uprawiać sporty, tj. frisbee, uczyć się podczas zabawy nowych komend.

Grunt to dobra zabawa

Spędzanie czasu na zabawie musi psu kojarzyć się pozytywnie. Podczas zabawy chwalmy psa, nagradzajmy go za wykonanie określonych zadań smakołykami, przytulajmy go i głaszczmy. W ten sposób pies zawsze chętnie będzie spędzał czas na zabawie. Asortyment zabawek dla psów na rynku jest bardzo bogaty, dlatego każdy pupil powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.