• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Czy powinno się ubierać zwierzęta?

Decydując się na przyjęcie pod swój dach małych lub dużych czworonogów i starając się nadążyć za zmieniającymi się uwarunkowaniami, prowadzi do ich wolnej antropomorfizacji. Związane jest to chociażby z temperaturami, w jakich mieszkamy, nie przekraczającymi zazwyczaj dwudziestu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Razem, z nami, do takich wygód przyzwyczajają się nasi pupile, którzy niejednokrotnie traktowani są lepiej, niż przyjaciele. Pojawiają się przecież w naszych ciepłych łóżkach, w zimowe wieczory grzeją się przy naszych serialach telewizyjnych, jednak to nieco je upośledza, ponieważ w naturalnych warunkach, nie byłyby w stanie sobie zapewnić takich przyjemności. Jeśli więc odzwyczajamy psa od zwyczajnych dla niego temperatur, nie liczmy, że będzie zdrowy, gdy pozostawimy go samemu sobie na dworze...


Czy to oznacza, że rzeczywiście powinniśmy ubierać psiaka?
 

W przypadku pomysłów na ubieranie psiaków, nie powinno się zwracać większej uwagi na to, z jaką rasą czy pochodzeniem pieska mamy do czynienia. Nie zawsze chodzi też o wagę czy ilość podszerstka. Dość podobnie jest z człowiekiem – w końcu nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z Niemcem czy Japończykiem, czy też z człowiekiem otyłym lub chudym – każdemu z nich może być tak samo zimno, o ile nie jest przyzwyczajony do niskich temperatur. Chcąc mieć pewność, że psiak nie będzie potrzebował ubierania, od najmłodszych lat, powinniśmy zadbać, by przynajmniej dwa razy dziennie przebywał na dworze w temperaturze niższej, niż trzynaście stopni Celsjusza. W takich przypadkach, rozwija się odpowiednio tkanka tłuszczowa oraz sierść psiaka, która przystosowuje się do takich warunków.


Dorosłego psa trudno przyzwyczaić do nowych warunków
 

Niestety, dorosłego pieska nie nauczymy tak łatwo do noszenia ubranek. Chcąc uniknąć buntu i ucieczek pieska, powinno się go przyzwyczajać od najmłodszych lat. Warto zacząć od lekkich, przewiewnych koszulek, które nie zrobią pieskowi większej różnicy. Gdy będziemy mu chcieli założyć nawet nieco cieplejsze ubranka, nie będzie stawiał większego oporu i tak bardzo się stresował.