• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Bezpieczeństwo stosowania i działanie obroży antyszczekowych

Obroża antyszczekowa – brzmi mało przyjaźnie, biorąc pod uwagę, jak wiele mówi się dziś o ochronie zwierząt i nieludzkim traktowaniu, przede wszystkim pasików przez ich właścicieli. Mamy jednak do czynienia z obrożą, która pod względem technologii jest bardziej zaawansowana niż jej pierwowzór, dzięki czemu można liczyć na bezpieczeństwo stosowania. W jaki sposób działa?

Antyszczekowa elektroniczna obroża

Pod wątpliwość poddawało się niegdyś bezpieczeństwo stosowania antyszczekowych obroży. Jednak te nowoczesne, obecne dziś na rynku, są bezpieczne i z powodzeniem spełniają swoje funkcje, w żaden sposób nie przyczyniając się do złego traktowania psa. Komisja ochrony zwierząt, która zainteresowała się tym produktem, dostrzegła jego dzisiejsze zaawansowanie technologiczne, stąd można być pewnym, że są to obroże, które spełniają ściśle określone kryteria.

Pewność odnośnie bezpieczeństwa ich stosowania można również zyskać dzięki wiedzy, iż powołano Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Obroży Elektronicznych, którego zadaniem jest zrzeszanie producentów respektujących normy. Można mieć zatem pewność, że tak skonstruowany i dziś już udoskonalony technologicznie produkt, działa w sposób niezagrażający psu.

Jak działa obroża antyszczekowa?

Obroża antyszczekowa jest urządzeniem elektronicznym, zaprojektowanym w taki sposób, by automatycznie rozpoznawać wycie lub szczekanie psa. Obroża uaktywnia się, gdy wykrywa szczekanie, jeśli na przykład pies zostaje sam w domu, i upomina psa, co może odbywać się na różne sposoby, w zależności od wybranej obroży. Ze szczegółową specyfikacją takich produktów, warto zapoznać się przeglądając ofertę SklepZoologic.pl.

Upominanie psa może odbywać się poprzez wyzwolenie bodźca w postaci ultradźwięku, wydzielenie substancji o nieprzyjemnym zapachu bądź wywołanie impulsu elektrycznego. Wiele zależy od tego, jaki model zostanie wybrany.

Przeważnie ostrzeżenia dla psa są wysyłane w trzech etapach. Najpierw pojawia się sygnał dźwiękowy, a potem wibracje, gdy taka kombinacja nie wywoła pożądanych efektów, obroża wyzwala określony bodziec. Często jednak pies reaguje już na pierwsze sygnały, ponieważ zaczyna kojarzyć, że nieustanne szczekanie czy wycie, może doprowadzić do zastosowania impulsu elektrostatycznego, i następnym razem koryguje swoje zachowanie, już po sygnale dźwiękowym i wibracji.

Jak wybierać?

Na rynku, jak wspomniano w poprzednim akapicie, dostępne są różne modele obroży antyszczekowych. Ultradźwiękowe, wibracyjne, na spray i elektroniczne. Ich wybór często zależny jest od tego, w jaki sposób działanie postrzegają właściciele. Uwagę trzeba zwracać także na skuteczność, ale i oceniając zachowanie swojego pupila.

Wysoką skutecznością odznaczają się obroże antyszczekowe wibracyjne, a te, które oferują wysłanie aplikacji sprayowej w kierunku pyska psa, są chętnie nabywane przez właścicieli wolących uniknąć impulsów. Obroże działające poprzez wyzwolenie impulsów elektrostatycznych, powinny być dopasowane do psa w taki sposób, by w żaden sposób nie powodować bólu. Te najbardziej zaawansowane posiadają możliwość precyzyjnej regulacji wysyłanego sygnału.

Obroże antyszczekowe nie są obowiązkowe, jeśli jednak sąsiedzi skarżą się na szczekającego psa lub też nasz pupil nieustannie szczeka, niezależnie jaką osobę mija, to dobry sposób na korygowanie jego zachowania. Do tego bezpieczny, biorąc pod uwagę dziś dostępne modele, różniące się poszczególnymi parametrami.