• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Co oznaczają pozycje ciała czworonoga podczas snu?

Zarówno ludzie, psy, koty, jak  i inne zwierzęta przyjmują podczas snu różne pozycje ciała. Co oznaczają poszczególne pozycje ciała podczas spania u psa, czy kota? Czy jest mu wygodnie, ciepło, czy wręcz przeciwnie zimno lub niekomfortowo?

Co mówi pozycja spania psa?

Z pozycji leżenia psa podczas snu można wyczytać naprawdę dużo! Można się dowiedzieć, czy jest on zadowolony, a także o innych odczuciach i stanie ducha zwierzęcia. Watro się zatem od czasu do czasu przyjrzeć śpiącemu zwierzęciu.

Różnice w śnie psów i kotów

Psy i koty różnią się między sobą pod wieloma względami. Jednym z nich jest spanie. Psy śpią podobnie do ludzi. Potrafią przespać kilka godzin i to zazwyczaj w porze nocnej. Nie dotyczy to szczeniaków, które przesypiają większość dnia. Koty śpią nieco inaczej. Są one zdolne do spania po kilkanaście godzin dziennie, jednak nie jest to głęboki sen, a jedynie drzemki. Dzieje się tak, ponieważ koty są z natury drapieżnikami i muszą zachowywać czujność przez cały czas.

Najpopularniejsze pozycje spania

Zarówno psy i koty przyjmują podobne pozycje do spania. Ułożenie ich ciała zależy głównie od poczucia bezpieczeństwa oraz temperatury pomieszczenia w jakim zwierzę sypia.

Najczęściej spotykaną pozycją do spania jest pozycja na tzw. sfinksa. Zwierzę leży na brzuchu, jego łapki podwinięte są pod ciało, a głowa lekko opada na przednie kończyny. Postawa taka mówi o czujności i gotowości pupila do zerwania się z drzemki.

Inna pozycja podczas spania to leżenie na boku, nazywana jest także „zezwłok” lub u zwolenników kotów „na krewetkę”. Zwierzę leży na boku i łapy ma wyciągnięte prostopadle do ciała.  Tak wygląda ta pozycja w przypadku psów. Koty przyjmują troszkę inną pozycję. Mianowicie ich łapy również mogą być wyciągnięte, lecz także skulone. Jeśli kot ma skulone łapki może być mu zimno. To ułożenie ciała świadczy o poczuciu bezpieczeństwa, gdyż odsłania swój brzuch.

Kolejną popularną pozycją podczas spania jest zwinięcie w „kłębek”. Jest to pozycja jak najbardziej naturalna, zarówno dla psów, jak i kotów. W przypadku kotów świadczy ona o głębokim śnie, któremu mogą towarzyszyć pomiaukiwania oraz ruch gałek ocznych. Jednak w przypadku, gdy zwierzę mocno się kuli i zawija może to być znak, że mu jest za zimno.

Najśmieszniejszą pozycją w jakiej śpią nasze zwierzęta domowe to spanie na plecach. Wówczas to pupil ma rozłożone kończyny i odkryty brzuch. Świadczy to o bezwzględnym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa wobec właściciela.