• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Szczeniak w domu – część II

Pierwsza część artykułu o szczeniaku w domu opierała się głównie na elementach podstawowej wyprawki. Druga część przybliży przyszłym opiekunom główne zasady jakimi właściciele powinni kierować się w wychowaniu psa i wspólnym spędzaniu wolnego czasu.

Spacery

Podstawą spacerów jest posiadanie obroży i smyczy. Od małego należy uczyć psa chodzenia na smyczy. Najlepiej kupić obrożę regulowaną, która będzie ”rosła” razem z psem – z innych pies najzwyklej wyrośnie. Smycz powinna być dostosowana do wielkości psa. Na początku powinno unikać się smyczy automatycznych, często utrudniają naukę chodzenia psa przy nodze. Należy również unikać szelek, gdy mamy psa większej rasy – mogą one spowodować wady postawy.

Jeśli chodzi o miejsce spacerów ot musi być to rozległy teren, na którym pies wybiega się i wybawi, a my będziemy mieli możliwość nauki naszego psa posłuszeństwa i reagowania na komendy. Na spacery bierzmy ze sobą przysmaki dla psa, by w przypadku dobrego zachowania go nagrodzić.

Ważną kwestią jest również tzw. adresówka. Jest to mała przywieszka u obroży psa, która zawiera numer telefonu właściciela. Można ją kupić w sklepie zoologicznym lub zamówić grawerowaną.

Zabawki

Psy, szczególnie szczenięta spędzają bardzo dużo czasu na zabawie. Mogą biegać, spacerować, aportować kije, a także piłki, czy łapać frisbee. Psy uwielbiają także zabawki na sznurkach, szarpaki z polaru, gryzaki, sznury bawełniane i wełniane. Za pomocą piłek psy nauczą się wykonywać komendy. Należy pamiętać, że zabawki nie mogą być ani za małe, ani za duże. Male elementy zabawek będą niebezpieczne, gdyż pies będzie mógł je połknąć.

Suplementy diety

Niekiedy psy będą potrzebowały suplementacji diety. W sytuacji, gdy pies karmiony jest suchą karmą tego problemu nie ma. Zawiera ona bowiem wszystkie składniki odżywcze w określonych proporcjach. Gdy szczeniak ma inną dietę, w pożywieniu może brakować niektórych składników odżywczych i witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Przed podawaniem jakichkolwiek suplementów i witamin należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zleci podstawowe badania i odpowiednio dobierze suplementy.

Zabezpieczenie domu

Szczeniaki są bardzo ciekawskie. Wchodzą wszędzie i gryzą wszystko. Warto uchronić przed tą ciekawością przedmioty wartościowe i takie które mogą się stłuc. Trzeba pochować przede wszystkim: kable, buty, piloty, a przygotować gryzaki, np. te z otworem na karmę, by pies miał zajęcie i nie gryzł pozostałych rzeczy jakie go otaczają.