• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Szczeniak w domu – część I

Gdy już wybraliśmy pieska i pragniemy zabrać go do siebie, musimy najpierw przygotować dla niego odpowiednie warunki do mieszkania i życia. Na co zwrócić uwagę i co powinna zawierać wyprawka szczeniaka?

Nowe środowisko

Pies na początku na pewno będzie zdezorientowany, zestresowany nowym miejscem. Zmiana pobytu, zarówno dla kotów, jak i psów jest bardzo trudna. Niektóre psy będą reagować na zmianę miejsca bardzo mocno, a inne będą tylko lekko zagubione. Należy wziąć to pod uwagę, gdy u psa zauważymy różne reakcje, zarówno w zachowaniu, jak i fizyczne. Szczeniak potrzebuje czasu na dostosowanie się do nowych warunków.

Własne miejsce

Najważniejsze, by pies od samego początku miał wyznaczone dla siebie miejsce. Powinno znajdować się w spokojnym miejscy, gdzie zwierzę będzie mogło odpoczywać i spać. Pies powinien mieć również możliwość obserwowania tego, co się wokół  niego dzieje. Nie należy izolować psa od pozostałych domowników.

Pierwsze legowisko nie powinno być drogie. Pies dorastając na pewno go pogryzie, poniszczy, a nawet się na nie załatwi. Zanim nauczy się on pewnych zachowań będzie popełniał błędy. W sytuacji, gdy chcemy wyjść z domu ograniczmy psu teren do szaleństw. Dzięki temu zaoszczędzimy wiele stresów i pieniędzy na zakup nowych rzeczy.

Polecanym rozwiązaniem na posłanie jest dry bed. Jest to posłanie, które wchłania wilgoć i zatrzymuje w środku. Dzięki temu pies będzie suchy. Można go prać w pralce, jest antyalergiczny. Jest idealny również dla psów z długą sierścią, gdyż jej nie plącze i kołtuni.

Miejsce do jedzenia i karma

Miska na karmę oraz wodę to oczywiście standard. Powinny one być odpowiednio dobrane do wielkości psa. Szczeniaki potrzebują misek małych, niezbyt wysokich, nieślizgających się. Niektóre psy nie lubią dźwięku szurającej miski po płytkach. Psy posiadające duże uszy powinny mieć miski głębsze, by uszy im nie wpadały do miski.

Ważniejszy niż wybór misek jest wybór karmy. Powinna ona być przeznaczona dla szczeniąt i być wysokiej jakości. Niekiedy karma jest również odpowiednio dostosowana do szczeniąt określonych ras, np. szczenięta ras dużych i olbrzymich powinny jeść karmę bogatą w wapń i fosfor.

Higiena

W wyprawce psa powinny znaleźć się również środki do kąpania: szampony, szczotki odpowiednie do określonego typu sierści i skóry. Drugą ważną kwestią jest to, że szczeniątko na początku nie nauczone będzie się załatwiało w domu, czy mieszkaniu. W takich sytuacjach nie należy krzyczeć na psa, ani reagować agresją. Pies musi nauczyć się poprawnego załatwiania oraz stałych godzin do spacerów. Na początku problemów z załatwianiem się psa w domu przydatne będą podkłady higieniczne, które niwelują zapach moczu i go wchłaniają, jak również substancje odstraszające, które pozwolą oduczyć psa sikać w konkretnych miejscach.

Ważne również, by opiekunowie psa sprzątali po swoim psie na spacerach. Warto przy wyprawce kupić torebki, odpowiednią szufelkę, czy łopatkę. Jeśli uczymy psa jak zachować czystość, sami powinniśmy to wiedzieć.