• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Jaka karma dla szczeniaka?

Prawidłowe żywienie szczeniąt jest fundamentem ich zdrowego rozwoju. Dlatego tak ważne jest, żeby dobrać właściwą karmę dla szczeniaka. Jak ją wybrać, jeśli na rynku mamy tak szeroką ofertę? Oto kilka podpowiedzi, które pomogą każdemu właścicielowi psiego malucha.

Czego potrzebują szczenięta?
Szczenięta potrzebują karmy bogatej w składniki odżywcze. To budulec, który umożliwia im prawidłowy rozwój oraz wzrost. Ważne tez, by karma miała tez odpowiednią gęstość kaloryczną – dla niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego strawienie jedzenia, które zawiera wiele małowartościowych wypełniaczy to ciężka i zupełnie zbędna praca. Warto też pamiętać, że bilans składników odżywczych jest różny dla psów odmiennych ras, dlatego należy wybierać karmę, uwzględniając ten czynnik.

A co z mlekiem?
Niegdyś popularny był pogląd, że psie maluchy, podobnie jak dzieci, potrzebują mleka i zawartego w nim wapnia. Rzeczywiście, tak jak wszystkie ssaki najlepiej rozwijają się, gdy zaraz po urodzeniu żywione są mlekiem matki. Z tego względu na najwcześniejszym etapie życia szczenięta nie są od matki oddzielane. Dobry hodowca sprzedaje maluchy przyszłym opiekunom dopiero, gdy osiągną one wiek, w jakim mogą żywić się innymi pokarmami. Na tym etapie nie już potrzeby podawania szczeniętom mleka ani preparatów zastępczych. Warto pamiętać, że psy – bez względu na wiek – nie powinny jeść mleka krowiego oraz nabiału.

Sucha, mokra, czy jedzenie domowe?
W przypadku psa w każdym wieku mamy możliwość wybrania systemu żywienia. Przede wszystkim musimy zdecydować, czy chcemy pupila karmić jedzeniem przygotowywanym w domu, czy wybieramy gotową karmę. Ta druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza i łatwiejsza – w domowych posiłkach trudno jest o właściwy bilans składników odżywczych, ich komponowanie wymaga też sporej wiedzy. Dlatego gotowe karmy są zdecydowanie popularniejsze. Jeśli zdecydujemy się na żywienie psa gotową karmą, mamy do wyboru preparaty suche lub mokre – te dwa rodzajem można oczywiście podawać naprzemiennie, ważne by dbać o sumaryczną wartość kaloryczną posiłków. Nie należy natomiast mieszać jedzenia przygotowywanego w domu z gotowymi karmami.

Jaka jest najlepsza karma dla szczeniąt?
Oto kilka produktów, które zasługują na szczególną uwagę. Są one wyjątkowo dobrej jakości i zawierają wyłącznie starannie wyselekcjonowane składniki dla zdrowego rozwoju i wzrostu szczeniąt i młodych psów. 
Produkty z serii Pediatric Royal Canin to linia karm weterynaryjnych przeznaczonych dla psów o szczególnych potrzebach. Produkty te są nieco droższe niż te ze standardowej linii tej samej marki, ale cechuje je wyjątkowo starannie dobrany skład.

ROYAL CANIN Pediatric Junior Digest & Skin to karma przeznaczona dla psów poniżej dwunastego miesiąca życia lub przed zabiegiem kastracji. Jest ona przeznaczona dla szczeniąt z wrażliwym układem pokarmowym oraz skórą. Może być ona stosowana doraźnie jako element leczenia, a także na stałe w przypadku chorób natury przewlekłej. Wskazaniem do podawania tego typu karmy jest na przykład przewlekła biegunka, problemy z jelitami, a także różnego typu nietolerancje i alergie pokarmowe. Jest to karma wysokobiałkowa, znakomicie przyswajana przez szczenięta a także o wysokich walorach smakowych.

Royal Canin Mini Puppy to wysokiej jakości morka karma dla szczeniąt ras małych. Przeznaczona jest dla psów w wieku do dziesięciu miesięcy. Jej zaletą jest porcjowanie w formie wygodnych w użyciu i transporcie saszetek. Kawałki karmy są tak zaprojektowane, by były łatwe do pogryzienia dla psich maluchów, jednocześnie karma jest smaczna i bardzo chętnie jedzona przez szczenięta. Na uwagę zasługuje wysoka zawartość witamin, co przekłada się na zdrowy rozwój szczenięcia także piękną sierść. Karma nie obciąża żołądka, zawiera składniki, które sprzyjają kształtowaniu się właściwej flory bakteryjnej w jelitach oraz działają stymulująco na układ odpornościowy. To najlepsza inwestycja w przyszłość Twojego pupila!

Roayl Canin Medium Puppy to karma dla psów ras średnich od drugiego do dwunastego miesiąca życia. Znakomicie sprawdza się jako tak zwana pierwsza karma, do wprowadzeniu bezpośrednio po żywieniu mlekiem matki. Największą zaleta tej karmy jest jej wysoka przyswajalność. Oznacza to brak niestrawialnych wypełniaczy, które często znajdziemy w tanich karmach sprzedawanych w supermarketach. W tym przypadku przyswajalność pożywienia sięga dziewięćdziesięciu procent. W składzie karmy Roayl Canin znajdziemy tez idealne proporcje wapnia i fosforu – są to składniki odpowiedzialne za prawidłowy wzrost i mineralizację układu kostnego. Jest to też karma wysokobiałkowa – suche białko zwierzęce zajmuje aż trzydzieści dwa procent jej składu. Dzięki temu karma jest wysokoenergetyczna i zapewnia szczeniętom uczucie sytości na długo. To produkt, który w pełni pokrywa zapotrzebowanie na energię oraz składniki odżywcze u szczeniąt ras średnich. Co ważne, karma jest też smaczna i chętnie zjadana przez szczenięta. To idealny wybór, jeśli zależy Ci na zdrowym rozwoju i prawidłowym wzroście Twojego pupila.