• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Sprawność fizyczna psa

Zachowanie prawidłowej sprawności fizycznej u psa jest niezwykle ważne. Pies to aktywne zwierzę, które lubi się bawić, biegać, skakać. Bez tego nie będzie szczęśliwe, dlatego tak ważna jest troska o prawidłową kondycję naszego psa.

Właściwy wybór rasy

Wybór rasy psa, którego chcemy kupić lub adoptować jest bardzo ważna podczas podejmowania decyzji. Każda rasa posiada inny temperament, ma różne potrzeby dotyczące aktywności fizycznej, np. husky musi biegać codziennie kilka kilometrów, z kolei buldog ma znacznie mniejszą potrzebę ruchu. Jeśli szukamy psa do biegania i uprawiania sportów powinniśmy wybrać psy o anatomii stworzonej do biegania i innego wysiłku fizycznego.  Decydując się na psa z hodowli ważny, by hodowca odpowiedni dobrał zwierzę do naszych potrzeb i naszego stylu życia.

Ruch i dieta

Sprawność fizyczna psa zależy od wielu czynników: predyspozycji genetycznych, a także diety oraz aktywności ruchowej. Za dwa ostatnie czynniki odpowiedzialny jest opiekun psa.

Zachowanie prawidłowej kondycji zależy przede wszystkim od wagi, a ona bezpośrednio łączy się z dietą. W związku tym należy stosować zasady karmienia psa. Najważniejsza z nich to: nie przekarmiać! Właściciele psów bardzo często przekarmiają swoje psy, stosując różne diety, dając psu jeść o różnych porach. Psy powinny jeść odpowiednio odważoną wagę karmy, jeśli spożywają karmę suchą. Nie powinno podawać się również ludzkiego jedzenia, gdyż zawiera za dużo soli i przypraw. Poza tym dorosły pies powinien jeść dwa razy dziennie, o ustalonych porach. Dzięki temu nasz pies utrzyma prawidłową dietę.

Drugim czynnikiem wpływającym na zdrowie psa jest oczywiście ruch. Psy poszczególnych ras, w różnym wieku mają inne zapotrzebowanie na ruch. Szczeniaki mogą bawić się całymi dniami, z kolei psy starsze wolą spacery. W zależności od potrzeb naszego pupila musimy dostarczyć im tyle ruchu ile potrzeba, a najlepiej zrobić to poprzez zabawę.

Psy - sportowcy

Psy uprawiające sporty lub psy ratownicze powinny pracować nad kondycją swoich mięśni i stawów każdego dnia. Dzięki temu, że trenują mogą uprawiać konkretne dyscypliny sportowe lub wykonywać swoją odpowiedzialną pracę. Treningi oczywiście powinny być poprzedzane rozgrzewkami, a nawet rozciąganiem, by uniknąć ewentualnych urazów,
czy kontuzji.

Potrzeby psów starszych

Psy starsze bardziej narażone są na urazy i kontuzje, mają również często problemy ze stawami. Psy takie nie tylko powinny być na specjalnej diecie, która uzupełnia wszystkie braki w diecie i wspiera starzejący się organizm, ale również mieć zapewniony stały, regularny ruch.

Posiadając psa pragniemy by był zdrowy jak najdłużej i by mógł bawić się i biegać szczęśliwy do końca swoich dni. By mu to zapewnić musimy zadbać o jego prawidłową dietę, która zapewni jego wszystkie potrzeby żywieniowe, ale również zagwarantować mu odpowiednią dawkę codziennej aktywności fizycznej, czy to przez bieganie, czy po prostu zabawę. Pies za taką troskę na pewno nam się odpłaci miłością.